LECZENIE ZACHOWAWCZE
Próchnica jest chorobą twardych tkanek zębów, która nie leczona prowadzi do stanów zapalnych miazgi i tkanek okołowierzchołkowych.
Stomatologia zachowawcza zajmuje się profilaktyką próchnicy oraz leczeniem już powstałych ubytków próchnicowych.
W ramach profilaktyki oferujemy doradztwo w zakresie prawidłowego stosowania środków do higieny jamy ustnej(pasty + szczotkowanie, nici dentystyczne, płukanki) oraz zabiegi profesjonalnej profilaktyki fluorkowej (lakowanie, lakierowanie ) zębów.
Leczenie powstałych już ubytków próchnicowych ma na celu odtworzenie struktury zębów i przywrócenie im funkcji fizjologicznej. Dokładamy wszelkich starań, aby wypełnienia zębów były nie tylko trwałe, ale i estetyczne. Dlatego stosujemy światłoutwardzalne materiały kompozytowe i glassionomery wiodących firm na świecie.
Dzięki zastosowaniu nowoczesnych metod znieczulania(WAND) jesteśmy w stanie zmniejszyć do minimum nieprzyjemne doznania w czasie zabiegów.
PROTETYKA
Poradnia Stomatologiczna „ORTODENT” oferuje Pacjentom pełną ofertę usług stomatologicznych także w zakresie protetyki stomatologicznej.
Zapewniamy kompleksową opiekę pacjenta w trakcie trwania procesu terapeutycznego, a także w czasie późniejszych wizyt kontrolnych. W leczeniu protetycznym ważne są umiejętności, wiedza i doświadczenie lekarzy, ale także umiejętności techników dentystycznych. ORTODENT współpracuje z najlepszymi poznańskimi laboratoriami protetycznymi w tym z
Dentalart.
Wśród wielu lekarzy panuje uzasadnione przekonanie, że jest to najlepsze laboratorium techniki protetycznej w Polsce, w zależności od konkretnej sytuacji klinicznej prace są także wykonywane przez techników zatrudnionych na
Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu.
Jesteśmy w stanie zapewnić pacjentowi możliwość wyboru pomiędzy różnymi rozwiązaniami protetycznymi w zależności od potrzeb i możliwości finansowych, rozpoczynając od leczenia w ramach ubezpieczenia NFZ, poprzez superestetyczne prace oparte na tlenku cyrkonu, a skończywszy na skomplikowanych konstrukcjach implantoprotetycznych.
Serdecznie zapraszamy na nieodpłatne wizyty konsultacyjne.
ENDODONCJA - LECZENIE KANAŁOWE
Oferujemy leczenie endodontyczne w zakresie wszystkich zębów stałych.
Jest ono niezbędne wtedy, kiedy doszło do martwicy, uszkodzenia lub nieodwracalnego zapalenia miazgi bez względu na przyczynę. W takich przypadkach jedynie inną możliwością jest usunięcie zęba.
Leczenie kanałowe ma za zadanie utrzymanie zęba.
Polega ono na usunięciu miazgi (tzw. nerwu) z kanału korzeniowego i korony zęba. Po odkażeniu i opracowaniu do odpowiedniego kształtu, kanał zostaje szczelnie wypełniony. Tak przeleczony korzeń może być wykorzystany do odbudowy protetycznej.
Dla jak najlepszej diagnostyki i opieki pozabiegowej w naszej pracowni RTG wykonujemy zdjęcia diagnostyczne i kontrolne.
CHIRURGIA STOMATOLOGICZNA
W naszej poradni wykonujemy głównie ekstrakcje zębów, usuwanie korzeni.
W zależności od rodzaju zabiegu i życzeń pacjenta, znieczulenie można wykonać metodą tradycyjną lub przy użyciu komputerowego znieczulenia The Wond.
PIASKOWANIE
Zabieg polega na usuwaniu osadów nazębnych i przebarwień spowodowanych przez m.in.: palenie tytoniu, kawę, herbatę, napoje.
Piaskowanie wykonuje się przy pomocy specjalnego aparatu, z którego pod dużym ciśnieniem wydostaje się mieszanina usuwająca skutecznie osady z powierzchni szkliwa.
WSKAZANIA PO OTRZYMANIU PROTEZY AKRYLANOWEJ
1) umówić się na kolejną wizytę (w ciągu 2 tygodni) w celu dokonania ewentualnych korekt.
2) Następne wizyty co 6 miesięcy.
3) W przypadku występowania dolegliwości bólowych - nie użytkować protezy i umówić się na wizytę.
Protezę należy założyć ok. 2 godziny przed planowaną wizytą, pamiętając, że:
1) Protezy należy myć po każdym posiłku 2-5 min.
a) podczas mycia protez należy trzymać je nad naczyniem wypełnionym wodą np. umywalką - w przypadku upuszczenia protezy woda zamortyzuje uderzenie co może zapobiec złamaniu protezy,
b) należy używać szczotek do zębów o twardym włosiu lub szczotek do mycia rąk oraz past do zębów lub mydła do mycia rąk,
c) szorować wszystkie powierzchnie protezy, szczególnie zaś te, które stykają się z błoną śluzową,
d) osoby uczulone na środki zapachowe mogą używać zwykłego nieperfumowanego
mydła do rąk.
Protezy powinny być odkażane co pewien okres czasu (np raz w tygodniu) w roztworach o działaniu bakteriobójczym i antyseptycznym przeznaczonych do tego celu. Najprostrzym sposobem dezynfekcji jest moczenie protezy w roztworze chlorheksydyny (do nabycia w aptece).
2) w przypadku kiedy nie korzystamy z protez należy:
- protezy wyczyścić pod bieżącą wodą,
- wysuszyć i pozostawić w przewiewnym miejscu,
- protezy nie przechowywać w wodzie , powoduje to rozwój grzybów, które mogą przeżyć na powierzchni protez nawet przez kilkanaście lat.
3) higiena jamy ustnej:
- jamę ustną należy przepłukać stosując płukanki ziołowe lub specjalne płyny z chlorheksydyną,
- błonę śluzową można masować miękkimi szczotkami lub opuszkami palców w celu polepszenia ukrwienia,
- własne zęby powinno się czyścić szczotką i pastą do zębów również po każdym posiłku.
4) Jeśli ktoś z Państwa posiada protezy całkowite ważne jest, aby 2 razy do roku odwiedzić dentystę.
PROTEZA POWINNA SŁUŻYĆ MAKSYMALNIE DO 5-CIU LAT, PO CZYM WYMAGA PODŚCIELENIA LUB WYMIANY NA NOWĄ.
WSKAZANIA PO USUNIĘCIU ZĘBA
1) Zagryźć gazik przez 30 minut, aby zatamować ewentualne krwawienie. Jeżeli krwawienie utrzymuje się, wymienić gazik i kontynuować uciskanie.
2) Przez co najmniej 2 godziny nie spożywać gorących napojów oraz posiłków
3) Przez co najmniej 24 godziny:
nie palić, nie pić przez słomkę/rurkę, nie wydmuchiwać nosa, nie pić alkoholu, gazowanych oraz gorących napojów, nie spluwać nadmiernie, nie płukać obficie ust podczas mycia zębów, nie zażywać Polopiryny i Aspiryny.
4) Zachowywać miękką dietę przez resztę dnia.
5) Jeżeli ból, dyskomfort lub krwawienie utrzymuje się albo wzrasta, proszę skontaktować się z nami.
6) Jeżeli zostały zalecone jakieś leki: proszę je przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza.
Jeżeli wynikną jakieś problemy albo pytania, proszę do nas zatelefonować.